Komu należy się odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?
O odszkodowanie może ubiegać się każda osoba, która doznała uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku komunikacyjnego, wypadku przy pracy, błędu medycznego lub innego nieszczęśliwego zdarzenia o znamionach wypadkowości.
Jak złożyć wniosek o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?
W celu uzyskania świadczenia należy wystąpić z wnioskiem i dołączyć zgromadzoną dokumentację w sprawie.
Co zrobić w przypadku odmowy wypłaty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu?
W przypadku odmowy wypłaty odszkodowania możesz się odwołać od decyzji ubezpieczyciela. Jeśli to nie przyniesie skutku, poszkodowany może pozwać zakład ubezpieczeń. W takiej sytuacji to sąd rozstrzygnie, czy odszkodowania się należy, czy nie. Ponadto poszkodowany może skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego.
Jak złożyć pozew o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?
Pozew cywilny o odszkodowanie przeciwko ubezpieczycielowi to najważniejsze pismo w sprawie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu błędu medycznego czy wypadku komunikacyjnego. Zdecydowanie odradzam w tym przypadku szukanie w Internecie wzorów pozwu o odszkodowanie i zadośćuczynienie, a następnie próbę ich przerabiania i wykorzystywania we własnej sprawie. Przykładowy pozew o odszkodowanie znaleziony w Internecie może nie zawierać wielu wniosków, które są konieczne do złożenia w danej sprawie, szczególnie w zakresie niezbędnych do przeprowadzenia dowodów lub załączonych dokumentów. Wzór pozwu przeciwko ubezpieczycielowi może też zawierać niepasujące do danej sytuacji podstawy prawne zgłoszonych wniosków czy roszczeń, co w najgorszym wypadku może prowadzić nawet do oddalenia powództwa i przegrania sprawy, a co za tym idzie konieczności poniesienia kosztów postępowania cywilnego i zwrotu kosztów zastępstwa procesowego na rzecz pełnomocnika ubezpieczyciela lub szpitala.
Ze względu na znaczny stopień skomplikowania przygotowania pozwu o odszkodowanie w sprawie cywilnej, dużą ilość warunków formalnych, których spełnienie jest konieczne do jego przyjęcia oraz fakt, iż dowody nie zgłoszone w treści pozwu mogą być później oddalone przez sąd cywilny jako spóźnione, a przede wszystkim konieczność poniesienia kosztów tego postępowania w przypadku porażki, najlepszym rozwiązaniem jest by w sprawach o odszkodowanie i zadośćuczynienie pozew składać jedynie po konsultacji z adwokatem posiadającym doświadczenie w prowadzeniu spraw o odszkodowanie z polisy OC szpitalu lub sprawcy wypadku, a najlepiej za jego pośrednictwem.
Co zrobić, gdy otrzymałem zaniżone odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?
W pierwszej kolejności należy złożyć odwołanie od takiej decyzji. Jeśli wydana wskutek odwołania decyzja również będzie niekorzystna, należy złożyć pozew o zapłatę do sądu.
Jak złożyć odwołanie od decyzji o uszczerbku na zdrowiu?
Towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30, a w przypadku skomplikowanych spraw 60 dni na rozpatrzenie odwołania. Odwołanie w formie pisemnej powinno zawierać dane osobowe pokrzywdzonego, nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeń oraz numer polisy i numer wydanej decyzji. Odwołanie należy złożyć w formie pisemnej, drogą elektroniczną lub ustnie.
Jak udowodnić uszczerbek na zdrowiu?
Najważniejsze jest w tym celu rzetelne gromadzenie dokumentacji potwierdzającej doznane obrażenia. Kompletna i pozbawiona błędów dokumentacja medyczna pozwala przyspieszyć proces likwidacji szkody i prawidłowo określić stopień trwałego uszczerbku, co ma wpływ na ostateczną wysokość odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. Warto też zabezpieczyć dowody na miejscu zdarzenia i gromadzić rachunki za zakupione leki, prywatne wizyty lekarskie itp.