Kto może ubiegać się o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?
Poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych należy się rekompensata za poniesione straty materialne oraz konsekwencje zdrowotne. Najczęściej odszkodowanie za wypadek należne jest z OC sprawcy zdarzenia. Można je również uzyskać z dobrowolnego ubezpieczenia autocasco (AC), ale na naprawę szkód w pojeździe sprawcy. Pasażerowie i kierowca z kolei mogą otrzymać odszkodowanie z polisy NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków).
Czy można się ubiegać o odszkodowanie za śmierć w wypadku komunikacyjnym bliskiej osoby?
Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej w wypadku przysługuje rodzinie oraz bliskim zmarłego. Co oznacza, że o wypłatę takiego odszkodowania mogą ubiegać się również osoby, które były ze zmarłym w związku nieformalnym. Mówimy tu o zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej z OC sprawcy wypadku.
Co powinien zawierać pozew o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?
Pozew lub wniosek o interwencję do Rzecznika Finansowego powinny zwierać dokładny opis zdarzeń wraz ze skutkami wypadku oraz udokumentowane koszty leczenia czy naprawy samochodu. Właśnie dlatego warto na tym etapie zwrócić się po pomoc do kancelarii prawnej specjalizującej się w sprawach odszkodowawczych.
Czy odszkodowanie za wypadek komunikacyjny może ulec przedawnieniu?
Według aktualnych przepisów sprawa o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny z OC sprawcy najczęściej ulega przedawnieniu po 3 latach od daty zdarzenia oraz ustalenia sprawcy. Jeśli szkoda ta jest następstwem przestępstwa, ustawodawca wydłużył termin przedawnienia do 20 lat.
Jakie dokumenty należy przygotować w procesie uzyskania należnego odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?
Aby uzyskać odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę i móc ubiegać się o jak najwyższe ich kwoty, niezbędne jest zgromadzenie właściwej dokumentacji i przekazanie jej do Kancelarii. W następnej kolejności, dokumentacja ta zostanie uzupełniona o inne dokumenty czy informacje, w tym sprecyzowanie żądań i powołanie przez Kancelarię podstaw prawnych oraz poglądów judykatury, jakie mogą być kluczowe w sprawie.
Zebrana dokumentacja po wypadku to każdorazowo podstawa do otrzymania należnego odszkodowania, pamiętajmy, iż to poszkodowany musi wykazać swoją stratę. Im więcej mamy dokumentów wskazujących na następstwa wypadku, tym mamy większą szansę na wyższe odszkodowanie. W pierwszej kolejności musimy mieć dokumenty stwierdzające winę sprawcy. Gdy mamy taki dokument to towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie miało wątpliwości czy odpowiada za wypłatę odszkodowania po wypadku.
W pierwszej kolejności muszą być ustalone okoliczności zdarzenia:
- kto był sprawcą,
- sygnatura sprawy,
- prokuratura lub jednostka policji, zajmująca się tą sprawą,
- numer polisy OC,
- nazwa zakładu lub towarzystwa ubezpieczającego w zakresie OC, NW.
Przydatne może okazać się również:
- ustalenie przebiegu zdarzenia,
- ustalenie świadków zdarzenia (wskazane jest spisanie i zachowanie imion i nazwisk oraz adresów zamieszkania świadków),
- zrobienie zdjęć z miejsca kolizji drogowej z widokiem na pozostawione przez pojazdy ślady.
Czy kancelaria w Polsce może pomóc ubiegać się o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny w Niemczech?
O odszkodowanie za wypadek w Niemczech możesz ubiegać się na miejscu, w niemieckim zakładzie ubezpieczeń, lub u polskiego przedstawiciela. Masz też do wyboru opcję nawiązania współpracy z Kancelarią zajmującą się dochodzeniem tego typu roszczeń.