Czy trzeba odpowiadać na wezwanie do zapłaty?
Jeśli już otrzymałeś wezwanie do zapłaty z firmy windykacyjnej, pożyczkowej albo banku to przede wszystkim nie wpadaj w panikę.
A co jeśli nie udzielisz odpowiedzi na wezwanie do zapłaty? Brak odpowiedzi na wezwanie do zapłaty nie wiąże się dla Ciebie z żadnymi konsekwencjami. Wezwanie do zapłaty ze strony potencjalnego wierzyciela jest obowiązkiem, jeśli chce on wystąpić w przyszłości na drogę sądową o zapłatę. Dlaczego udzielanie odpowiedzi na wezwanie do zapłaty może działać na Twoją niekorzyść?
Wynika to przede wszystkim z faktu, że pisane jest zazwyczaj przez osobę nie posiadającą doświadczenia prawniczego. Brak doświadczenia, pośpiech i często strach stanowią mieszankę wybuchową. Osoba otrzymująca wezwanie do zapłaty z firmy windykacyjnej, pożyczkowej czy banku potrafi np. uznać dług, czy nawet zrzec się przedawnienia. Takie karygodne sytuacje końcowo mogą doprowadzić do niekorzystnych w skutkach procesów sądowych.
Nie istnieje w terminologii prawnej odwołanie od wezwania do zapłaty. Jest to wynikiem tego, że wezwanie do zapłaty nie jest pismem pochodzącym od organów administracji państwowej, np. sądu. Brak jest tutaj uregulowań prawnych w zakresie odwołania od wezwania do zapłaty. W stosunku do banku, chwilówki czy firmy windykacyjnej osoba dłużnika traktowana jest jako równorzędny partner. Instytucje finansowe w świetle prawa nie są uprzywilejowane i nie mogą wydawać wiążących poleceń ani samodzielnie nakładać kar, które mogłyby później egzekwować Zawsze muszą zwracać się do sądu.
Wezwanie do zapłaty jest wyłącznie subiektywnym przekonaniem potencjalnego wierzyciela o tym, że dług istnieje oraz w podanej w tym wezwaniu wysokości. Nie płać do czasu, aż skontaktujesz się w tej sprawie z prawnikiem i nie zasięgniesz fachowej porady. W przeciwnym wypadku możesz uznać dług nie istniejący, zawyżony albo przedawniony.
Rodzaje wezwań do zapłaty:
Jakie są rodzaje wezwania do zapłaty?
- pierwsze wezwanie do zapłaty,
- przedsądowe wezwanie do zapłaty,
- ostateczne wezwanie do zapłaty,
- sądowe wezwanie do zapłaty – wysyłane jest ono dopiero wtedy, gdy sprawa trafi do sądu i uprawomocni się wyrok.
Pierwsze wezwania do zapłaty
Wezwanie do zapłaty to pierwszy krok na często długiej i żmudnej windykacyjnej drodze. Jednak może też okazać się ostatnim, jeśli wezwanie będzie skuteczne i przyniesie pożądany skutek.
Przedsądowe wezwanie do zapłaty
Po pierwszym bardziej informacyjnym wezwaniu można napisać drugie oraz trzecie. Wszystkie z nich wyglądają bardzo podobnie i po prostu informują dłużnika o powstaniu przeterminowanego zadłużenia.
Jeśli nie przynosi to skutku, to trzeba przejść do mocniejszego rozwiązania. Jest nim ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty. Tu wierzyciel jasno informuje, że brak reakcji w określonym terminie zakończy się skierowaniem sprawy do sądu. Ostateczne wezwanie to więc ostatni moment na polubowne rozwiązanie sytuacji.
Sądowe wezwanie do zapłaty
By przesłać sądowe wezwanie, wierzyciel najpierw udaje się do sądu. Tam przedstawia dokumentację potwierdzającą zaistnienie przeterminowanego zadłużenia. Ponadto może okazać przed sądem dowody na to, że próbował rozwiązać sprawę polubownie. Może więc załączać kopię przesłanych wcześniej ponagleń.
Jeżeli dług nie wzbudza wątpliwości, otrzymanie sądowego wezwania do zapłaty jest bardzo realne. Wtedy to prawdopodobne jest również zaangażowanie w całą sprawę komornika w przypadku lekceważenia postanowienia.
Sądowe wezwanie do zapłaty jest najpoważniejsze w skutkach. Zawiera nakaz, zobowiązujący dłużnika do zapłaty. Jeżeli ten nie zastosuje się do zawartych w nim poleceń, sprawa będzie skierowana do egzekucji komorniczej.
Otrzymałeś wezwanie do zapłaty – co dalej?
Gdy otrzyma się wezwanie do zapłaty, trzeba działać szybko. Jeśli jest to możliwe, najlepiej jest po prostu spłacić zadłużenie. Do pożyczonej kwoty trzeba dodać nie tylko opłaty nałożone przez samą firmę, ale też karne odsetki oraz inne koszty, np. związane z wysyłką monitów. Cała suma z pewnością jest już wypisana w otrzymanym dokumencie.
Niestety, nie zawsze jest się w stanie zapłacić za zaległości. Wtedy warto przygotować odpowiedź na wezwanie do zapłaty, w której opisze się całą sytuację i spróbuje wynegocjować prolongatę albo rozłożenie długu na raty.
Zanim odda się jakiekolwiek pieniądze lub napisze pismo, warto jednak sprawdzić, czy wezwanie jest autentyczne. Należy zastanowić się czy m.in. faktycznie ma się jakieś zaległości, czy zna się danego wierzyciela oraz czy wskazane w piśmie dane są prawidłowe. W wyniku pomyłki lub nieuczciwych działań firma pożyczkowa może bezzasadnie próbować uzyskać pieniądze.
A co jeśli potrzebujesz napisać wezwanie do zapłaty – wzór
Jeśli potrzebujesz napisać wezwanie do zapłaty skorzystaj z naszego wzoru:
Kraków, dnia ………………….
Dane dłużnika
(imię, nazwisko, adres)
Szanowna Pani / Szanowny Panie
zwracam się do Pani / Pana w związku z nieuregulowaniem przez Panią / Pana do dnia dzisiejszego zobowiązania w kwocie 1.000,00 PLN wynikającego z faktury VAT o nr 83/2023 płatnej do dnia 8 marca 2023 r.
Wskazaną powyżej kwotę wraz z odsetkami za opóźnienie proszę wpłacić na mój rachunek bankowy w terminie do 3 dni od daty otrzymania niniejszego wezwania. W przypadku niedotrzymania wyznaczonego terminu zmuszony będę dochodzić należnej mi kwoty na drodze sądowej, co narazi Panią / Pana na dodatkowe koszty (opłata sądowa, koszty zastępstwa procesowego, opłata skarbowa plus koszty egzekucji).
Potrzebujesz pomocy? Uzyskaj wsparcie adwokata od spraw windykacyjnych z Krakowa
Prowadzimy sprawy windykacyjne. Pomożemy Ci:
- napisać wezwanie do zapłaty,
- przygotować pozew o zapłatę długu do sądu,
- wszcząć postępowanie egzekucyjne przez Komornika Sądowego.
Nasza Kancelaria udzieli Ci wsparcia w zakresie wezwań o zapłatę – skontaktuj się z nami