Ile trwa wydanie zezwolenia na pracę?
Nie ma określonego terminu złożenia wniosku, ale pamiętaj, że procedura wydania zezwolenia na pracę może trwać miesiąc (30 dni), a w szczególnie skomplikowanych przypadkach nawet 2 miesiące.
Pamiętaj, że te terminy są liczone od dnia złożenia kompletnego i poprawnego formalnie wniosku, dlatego powinieneś złożyć wniosek odpowiednio wcześniej.
Wojewoda w pierwszej kolejności rozpatruje wnioski o wydanie zezwolenia na pracę z cudzoziemców, którzy będą wykonywać prace u przedsiębiorców prowadzących działalność o znaczeniu strategicznym dla gospodarki narodowej (o ile wykaz takich działalności został określony).
Cudzoziemiec nie może rozpocząć pracy, jeśli nie ma zezwolenia.
Kto jest zwolniony z konieczności posiadania zezwolenia?
Z obowiązku posiadania pozwolenia na pracę jest cudzoziemiec, który:
- posiada status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej
- korzysta z ochrony uzupełniającej w Rzeczypospolitej Polskiej
- posiada zezwolenie na pobyt stały w Rzeczypospolitej Polskiej
- posiada zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej w Rzeczypospolitej Polskiej
- posiada zgodę na pobyt ze względów humanitarnych
- posiada zgodę na pobyt tolerowany w Rzeczypospolitej Polskiej
- korzysta z ochrony czasowej w Rzeczypospolitej Polskiej
- posiada ważne zaświadczenie o udzielaniu ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
- przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie dokumentu pobytowego wydanego przez inne państwo członkowskie Unii Europejskiej i celem jego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest wykonywanie pracy w charakterze pracownika kadry kierowniczej, specjalisty lub pracownika odbywającego staż w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa przez okres nieprzekraczający 90 dni w okresie 180 dni.
Gdzie złożyć wniosek o zezwolenie na pracę cudzoziemca?
Wniosek złóż do:
- wojewody właściwego dla twojej siedziby lub miejsca zamieszkania
- wojewody mazowieckiego – gdy specyfika pracy cudzoziemca nie pozwala na wskazanie głównego miejsca jej wykonywania
Jaka jest wysokość opłaty za wniosek o zezwolenie na pracę?
- 50 zł – opłata za wydanie zezwolenia, gdy powierzasz wykonywanie pracy cudzoziemcowi do 3 miesięcy.
- 100 zł – opłata za wydanie zezwolenia, gdy powierzasz wykonywanie pracy cudzoziemcowi na dłużej niż 3 miesiące.
Opłatę wpłać na konto urzędu wojewódzkiego, do którego składasz wniosek o zezwolenie. Numer konta sprawdzisz na stronie urzędu.
Czy wniosek o wydanie pozwolenia może zostać odrzucony?
Jeżeli twój wniosek zawiera braki formalne (pomylisz się we wniosku albo nie dołączysz potrzebnych dokumentów), to urząd wezwie cię do poprawienia błędów lub uzupełnienia brakujących dokumentów. Będziesz mieć na to co najmniej 7 dni. Jeśli nie poprawisz błędów w wyznaczonym terminie, twój wniosek nie zostanie rozpatrzony.
Pamiętaj, że urząd może również wezwać cię do złożenia wyjaśnienia lub doprecyzowania posiadanych przez urząd informacji w trakcie postępowania. Możesz być także wezwany do dostarczenia innych dokumentów lub do składania zeznań potwierdzających okoliczności, o których mowa we wniosku.
Do kiedy ważne jest zezwolenie na pracę cudzoziemca?
Zezwolenie na pracę określa warunki zatrudnienia konkretnego cudzoziemca u wskazanego pracodawcy na opisanych warunkach i jest ważne do wskazanej w nim daty
Dlatego pracodawca musi wystąpić o nowe zezwolenie, jeśli na tym samym stanowisku i na tych samych warunkach chce zatrudnić innego cudzoziemca, a także jeśli chce zmienić warunki pracy, czyli stanowisko pracy, najniższe możliwe wynagrodzenie, wymiar czasu pracy (za wyjątkiem zwiększenia wymiaru etatu z równoczesną proporcjonalną podwyżką wynagrodzenia) lub rodzaj umowy, na podstawie której pracuje cudzoziemiec (za wyjątkiem zamiany umowy cywilnoprawnej na umowę o pracę).
Kto składa wniosek o pozwolenie na pracę: pracodawca czy pracownik?
O zezwolenie na pracę typu A lub B dla cudzoziemca zawsze występuje pracodawca, który chce go zatrudnić. Zezwolenie na pracę jest zawsze wydawane dla konkretnego cudzoziemca.