Jakie uprawnienia daje karta pobytu czasowego?
Karta pobytu czasowego daje Ci prawo do legalnego pobytu w Polsce przez okres czasu wskazany w decyzji. Na podstawie tego zezwolenia możesz przebywać w innych krajach UE przez okres do 90 dni. Karta pobytu czasowego daje Ci prawo o pracy jedynie wtedy gdy otrzymałeś jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, jesteś studentem studiów stacjonarnych lub posiadasz zezwolenie na pobyt czasowy dla małżonka obywatela polskiego.
Kto może się starać o kartę pobytu czasowego?
Jeśli pochodzisz z kraju nienależącego do Unii Europejskiej a Twoja wiza lub okres 90 dni pobytu bezwizowego dobiega końca, konieczne złóż wniosek o zezwolenie na pobyt.
Nie możesz aplikować o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, między innymi jeżeli:
• jesteś pracownikiem delegowanym;
• prowadzisz w Polsce działalność gospodarczą;
• przebywasz w Polsce w celu pracy sezonowej;
• przebywasz na terytorium Polski na podstawie polskiej wizy wydanej w celu turystycznym lub w celu odwiedzin u rodziny lub przyjaciół;
• przebywasz w Polsce w celu turystycznym lub w celu odwiedzin u rodziny lub przyjaciół na podstawie wizy wydanej przez inne państwo obszaru Schengen;
• przebywasz poza Polską. Procedura uzyskania Wniosek o udzielenie ww. zezwolenia powinieneś złożyć osobiście w czasie legalnego pobytu w Polsce do wojewody właściwego ze względu na miejsce pobytu.
Jakie są dodatkowe obowiązki po uzyskaniu zezwolenia?
Po uzyskaniu zezwolenia pamiętaj, że każda zmiana podstawy pobytu lub zmiana pracodawcy wymaga zgłoszenia tego faktu Wojewodzie. Najczęściej wymaga to również złożenia wniosku o zmianę decyzji a nawet złożenia nowego wniosku wraz z kompletem dokumentów.
Możesz dowolnie zmienić pracę, jeżeli posiadasz pełen dostęp do rynku pracy, czyli przykładowo posiadasz zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, w którym nie zamieszczono informacji o pracodawcy, stanowisku pracy, wynagrodzeniu, wymiarze czasu pracy oraz rodzaju umowy lub posiadasz zezwolenie na pobyt stały.
W przypadku, kiedy masz ograniczony dostęp do polskiego rynku pracy nie możesz dowolnie zmieniać pracodawcy oraz warunków pracy. W przypadku posiadania zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji dodatkowo możesz wykonywać pracę tylko w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.
W przypadku, kiedy przebywasz w ruchu bezwizowym, posiadasz wizę lub zezwolenie na pobyt czasowy oraz zezwolenie na pracę, możesz rozpocząć pracę u nowego pracodawcy, jeżeli uzyska on dla Ciebie nowe zezwolenie na pracę.
Możesz wystąpić jednak do wojewody właściwego ze względu na miejsce aktualnego pobytu o zmianę zezwolenia, jeżeli chcesz wykonywać pracę:
• u innego pracodawcy użytkownika,
• na innym stanowisku,
• za niższe wynagrodzenie,
• w innym wymiarze czasu pracy. Jeżeli chcesz zmienić pracodawcę musisz wystąpić o nowe zezwolenie na pobyt czasowy i pracę.
W sytuacji kiedy posiadasz zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji i nie przepracowałeś w Polsce na jego podstawie jeszcze 2 lat, nie możesz na jego podstawie rozpocząć wykonywania pracy u innego pracodawcy lub na innych warunkach.
Możesz wystąpić do wojewody właściwego ze względu na miejsce aktualnego pobytu o zmianę zezwolenia, jeżeli chcesz:
• wykonywać pracę u innego pracodawcy,
• zmienić stanowisko, na jakim jesteś zatrudniony,
• otrzymywać wynagrodzenie niższe niż określone w zezwoleniu. Jeżeli posiadasz zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji i przepracowałeś w Polsce na jego podstawie już 2 lata, możesz zmienić pracodawcę, stanowisko pracy oraz wynagrodzenie bez konieczności zmiany zezwolenia, ale tylko jeżeli nadal będziesz pracował w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.
Pomożemy Ci uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy w Krakowie – skontaktuj się z nami!
Pomagamy w szybkim uzyskaniu zezwolenia na pobyt na terenie całego województwa małopolskiego.